Toit

Kagu-Eestis on mitmekesine toiduainetööstus, mis kasutab ka kohalikku ökoloogilist toorainet. Toiduaine ja tehnoloogia rakendamisel on välja kujunenud tugevad eksportturud. Piirkonna puhtaima loodusega majanduskeskkond on orienteeritud uutele ning rohelise visiooni ja plaanidega investorile.

15 000
töötajat Eesti toiduainetööstuses
33%
eksporditud toodangut
#4
ülemaailmse teadushariduse jaoks
#18
äritegevuse hõlbustamiseks ülemaailmselt

Ülevaade

Kagu-Eesti toidusektor väärtustab kohalikku mahedat ja puhast toitu, ökoloogilisust ning seotust rikkaliku ja looduskeskse pärandkultuuriga.

Kohalikud toidutraditsioonid on siinmail säilinud aastasadu, haarates endasse nii Vene, Saksa kui Rootsi köögi mõjutusi.

Oskus välja töötada ja toota väga maitsvaid ja massidele sobivaid toidukaupu on väga sügavalt juurdunud mitmes Kagu-Eesti linnas – nii Valgas ja Otepääl (lihatööstus), Võrus (juustutööstus) kui ka Põlvas (piimatööstus). Inimesi, kes on toidusektoriga seotud, on Kagu-Eestis mitmeid tuhandeid. See on vägagi arvestatav kompetents, mis loob eelised ka uutele tegijatele. Siit on võimalik palgata väärt insenere ja tehnolooge.Teadmispõhiste tervise- ja loodustoodete kompetentsikeskus, mille teenuseid agaralt kasutatakse, asub siinsamas lähedal Eesti Maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi Polli aiandusuuringute keskuse juures.

Teadlikkus tervislikkusest ja ökoloogilisest tootmisest on ajas kasvanud ning see on saanud osaks enamikule Kagu-Eesti toidutootmisettevõtetest. Kagu-Eesti üks piirkondi on võtnud omale tunnuslauseks „Rohelisem elu“.  Selle idee tuules püüavad ka ülejäänud regiooni ettevõtted üksteise võidu oma ökoloogilist jalajälge vähendada, luues üha naturaalsemaid ja puhtamaid tooteid ning järgides samas kiivalt piirkonna traditsioone ja kultuuripärandiga sobitumist.

Piimatööstuste moderniseerimisega on viimasel aastakümnel siinkandis valminud mitmeid uusi loomafarme. Traditsioonilised tootmisprotsessid on robotiseeritud, automatiseeritud ja digitaalselt lahendatud.

Suurte moderniseeritud tööstuste kõrvale on sel aastatuhandel kerkinud mitmeid uusi pere- ja väikefirmasid, kellele jagub nii tööjõudu kui turgu. Seda peamiselt piima- ja lihatoodete valmistamise suunal.

Eesti põllumajanduses arendatakse aktiivselt ka uudset biotehnoloogiat ja bioinformaatikat. See hõlmab uute sortide ja loomatõugude aretamise molekulaarsete markerite kasutamist, aga ka patogeenide DNA diagnostikat ning toiduainete ja loomasööda biotehnoloogiat. Siinse saagi kvaliteedi ja kvantiteedi suurendamiseks püütakse luua külma- ja haiguskindlamaid sorte.  Need aitavad omakorda vähendada taimemürkide kasutamist ja muuta rohelisemaks ja konkurentsivõimelisemaks kogu toodangu. Biotehnoloogia valdkond on väljakutseid pakkuv ja siin on keerukas ettevõtlust alustada, see on tugevalt seotud teadusuuringute ning väga aeganõudva ja kuluka tootearendusega.

Kagu-Eesti piirkonnas tegutseb juba praegu mitmed välisinvestoreid. Uued investeeringud on oodatud eelkõige intensiivsemaks turundustegevuseks Euroopa ja Aasia suunal.

Kagu- Eesti toiduainetööstuse edulood

Cristella VT

Arke Lihatööstus

Atria Eesti

Põlva Agro

Chaga Health

Toit

Eesti mahealade kaart annab ülevaate mahepõldudest, korjealadest ja mahemesilatest. Rahvusvahelise õhuseire kaardil leiate kogu maailma õhuseire tulemused, mida kuvatakse reaalajas.

Täpsema info saamiseks sektori kohta olete oodatud saatma oma küsimused ja päringu e-konsultatsiooni taotluse. #Sinu edukas äri saab alguse siin!

vajad rohkem informatsiooni?

Mis tunne on Eestis äri ajada? Kuidas saada kasu e-lahendustest ja nutikatest kaugtöö kohtadest? Kuidas kaasata teadus- ja kompetentsikeskusi äriidee arendamisse? Millised on võimalused konkreetsetes valdkondades Kagu- Eesti puhtaima loodusega majanduskeskkonnas?

Kagu-Eesti maakondlikud ettevõtluseksperdid ja investor konsultandid on abiks ja toetamas investeeringute ettevalmistamist ja koostööpartnerite leidmisel Võru, Valga ja Põlva piirkonnas. Meie meeskonnal on hea meel Teid aidata tasuta e-konsultatsiooni teenuse kaudu.